Every time I go to the store and grocery shop, I like to play a  little game with my family. I call it "how much did I spend?" I went to the store yesterday to do my mid-month stock up and was very surprised at my shopping prowess. I am what I like to call a very price conscious shopper (my husband calls it frugal).

I bought a variety of canned goods, meat, toiletries, pain reliever, chips, condiments, beer, soda, milk, eggs, creamer, pasta, fruit, vegetables, and ice cream.

How much do you think it cost me?  We also play a funny game called the parade of groceries, but that's for another day.